OBS: Det Sociale Vaskeri holder lukket tirsdage, onsdage og torsdage mellem kl. 07-15, da vi i videst udstrækning forsøger at undgå for megen kontakt – og dermed potentiel smitterisiko – mellem vores “private” kunder og vores “sociale” kunder. Derudover er vores åbningstider som angivet ude i boksen til højre.
Det er altså ikke fordi, vi ikke har lyst til at tale med og se jer, men fordi vi både bliver nødt til at tage hensyn til, at vi vasker tøj for Københavns herberger, hvor gæsterne er ekstra udsatte ift. COVID-19, og så selvfølgelig til jer, vores regulære kunder.
Vi håber på jeres forståelse!
Det Sociale Vaskeri er et vaskeri med mening. Vi fungerer både som traditionelt møntvaskeri og professionelt vaskeri, der vasker for en række virksomheder og institutioner. Vores overskud går til Kirkens Korshærs arbejde med socialt udsatte – ensomme, hjemløse, psykisk syge og misbrugere.
Vaskeriet er også en bæredygtig arbejdsplads, hvor borgere kan komme i meningsfuld jobaktivering. Her er der hjertevarme, overskud og kompetent erfaring til at hjælpe ledige ind på arbejdsmarkedet igen.
I vaskeriet er vi tre ansatte og en række frivillige. Sammen sørger vi for, at vi altid leverer kvalitetsarbejde skabt på værdier som medmenneskelighed og respekt for den enkelte.
Du er altid velkommen hos os!